FOXSUR FBC1206F 12V 6A Car Motorcycle Battery Charger Smart Repair Multi-function Charger, EU Plug(Yellow)
SKU: EDA008118401B
Price
In stock and ready for shipping
American Express
Apple Pay
Bancontact
Google Pay
iDEAL Wero
Maestro
Mastercard
PayPal
Shop Pay
Union Pay
Visa
Product doesn't match the description?
Contact us within 31 days after you receive it and get your FULL Refund.
GarSupply Money Back Guarantee
Get the item you ordered or your money back, it's that simple.
Top-notch support
We're available for any kind of questions related to product, compatibility, specifications etc.
1. 12V power supply mode: used to charge batteries with voltage below 5V, or convert to DC power to power DC 12V devices, such as DC fans, oil changers, or as a memory holder when replacing batteries.
2. Fast battery charger: can charge or repair all 12V lead-acid automotive, marine and deep cycle batteries, including AGM, GEL, SLA, lithium iron phosphate and flooded batteries for cars, trucks, SUVs, motorcycles, lawn mowers, ships, etc.
Product Parameters:
1. Model: FBC1206F
2. Input cable length: about 70cm
3. Output cable length: about 60cm
4. Input voltage: 100-240V AC, 50-60Hz
5. Rated output: 12V 6A
6. Battery capacity: 4-120Ah
7. Dimensions: 152x81x57mm
8. Weight: 413g
Specification:
Package Weight
One Package Weight 0.48kgs / 1.07lb
One Package Size 24cm * 12cm * 7cm / 9.45inch * 4.72inch * 2.76inch
Qty per Carton 30
Carton Weight 15.50kgs / 34.17lb
Carton Size 50cm * 38cm * 38cm / 19.69inch * 14.96inch * 14.96inch